BİREYSEL BEŞSEKİZ'E GİRİŞ SINAVI  BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

Rehberlik Servisimiz

REHBERLİK SERVİSİNİN AMACI NEDİR?
REHBERLİK SERVİSİNİN AMACI NEDİR?

Liseye geçiş hazırlığı, yabancı dil eğitimi, sınavlar... Hepimiz biliyoruz ki Ortaokul, akademik başarı beklentisinin şartlar nedeniyle öne çıktığı bir dönemdir. Ancak inandığımız bir şey daha var: "Duygusal gelişimle desteklenmeyen hiçbir başarı sürdürülebilir değildir" Beşsekiz Ortaokulları'nda öğrencilerimizin bu dönemdeki kişisel gelişimlerinin de en az akademik gelişimleri o kadar önemli olduğunu düşünüyoruz.

Onlara kendilerini daha iyi tanımaları fırsatlar yaratıyor, bu kritik yaş döneminde karşılaştıkları güçlükleri problem haline dönüştürmeden çözmelerine yardımcı oluyoruz.

Amacımız, bu okula gelen öğrencilerimizi kendini tanıyan, uyum ve iletişim becerisine sahip, çevresine duyarlı, mutlu, sağlıklı, yaratıcı, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olarak mezun etmektir.

ORTAOKUL ORYANTASYONU
ORTAOKUL ORYANTASYONU

İlkokuldan ortaokula gelen öğrenci tamamen farklı bir atmosferle karşılaşır. Artık daha fazla öğretmen, daha çeşitli dersler ve farklılaşan sorumluluklar söz konusudur. Okul değişikliği yaşayan öğrenciler zaman zaman endişe duyabilirler, uyum sağlamakta güçlük çekebilirler.

Bizim için öğrencilerin okula nasıl başladıkları çok önemli. Bu yüzden ilk yılımızda okullar açılmadan bir hafta önce öğrencilerimiz için tanıtımlar hazırladık. Böylece belli bir ders programına bağlı kalmadan sınıflara ve derslere giren öğrenciler okul ortamını görmüş; öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımış oldular. Yıl boyunca yaptığımız etkinliklerle de arkadaşlıkların pekişmesini, öğrencilerin okul ortamına iyice ısınmalarını sağladık.

Beşsekiz Ortaokulları'na bu yıl başlayacak öğrenciler daha da şanslı. Çünkü ağabeyleri ve ablaları yeni gelen arkadaşlarını heyecanla bekliyor. Karşılıklı güven ve dayanışma ile yarattığımız aile sıcaklığı içinde öğrencilerimizin iyi bir başlangıç yapacağını düşünüyoruz. Çocuklarımızın kişisel desteğe ihtiyaç duydukları her anda ise rehberlik servisi aile ile iletişim içinde yardıma hazırdır.

OKUL İÇİ VE OKUL DIŞI ETKİNLİKLER
OKUL İÇİ VE OKUL DIŞI ETKİNLİKLER

Eğlenerek ve keşfederek öğrenilen bilgi akılda kalır. Bu yüzden Beşsekiz Ortaokulları'nda okul içinde ve okul dışında yapılan etkinlikler öğrenme sürecinin bir parçası olarak tasarlanır. Peki nasıl? İşte size birkaç örnek; yabancı ve anadil gelişimini destekleyen oyunlar oynadık, hatta bu oyunları okul sınırları dışına taşıdık, bilim şenlikleri düzenledik, devasa haritalar çizip şehitlerimizi öğrendik...

Güzel sanatlar, jimnastik, folklor oyunları... Düzenlediğimiz etkinlikler okul müfredatını pekiştirme amacının yanı sıra öğrencilere kendilerini deneyip geliştirebilecekleri ortamlar yaratmayı amaçlar.

Beşsekiz Ortaokulları olarak öğrencilerimizin kendilerini daha iyi tanımalarını, kişisel özelliklerinin ve yeteneklerinin farkına varmalarını, kendisine açık olan fırsatları ve seçenekleri tanımalarını, kendileri adına gerçekçi kararlar alabilmelerini, potansiyellerini geliştirebilmelerini, karşılaştıkları engel ve sorunlarla baş etme becerisi gösterebilmelerini ve çevrelerine uyum sağlayabilmelerini istiyoruz. Kısacası onları sadece sınava değil, hayata hazırlamak istiyoruz.

SINAVA VE LİSEYE HAZIRLIK
SINAVA VE LİSEYE HAZIRLIK

Gerekli zihinsel ve fiziksel şartları oluşturma, verimli ve stressiz çalışma, motivasyon... Her şeyden önce ortaokuldan mezun olduğunda liseyi kucaklayabilecek duygusal olgunluğa sahip olabilmek.

Ortaokuldan liseye geçiş sürecinin her öğrenci için farklı değerlendirilmesi gereken çok boyutlu bir süreç olduğunun bilincindeyiz.

Rehberlik servisimiz eğitsel çalışmalar kapsamında öğrencilerin ve sınıfların değişen ihtiyaçlarını belirlemek üzere test ve envanterler uygular. Çıkan sonuçlara göre okul kadrosunu ve aileleri bilgilendirir, öneriler sunar.

BU OKULDA KOÇLUK SİSTEMİ UYGULANIYOR
BU OKULDA KOÇLUK SİSTEMİ UYGULANIYOR

"İsim isim eğitim" diyoruz. Beşsekiz Ortaokulları'nda okul müdürümüz tüm çocukları isimleriyle tanır. Tüm kadro öğrencilerin akademik ve duygusal gelişiminin bilincindedir.

Çünkü bizler bu küçük yaşlarında yığınlar arasında kaybolmalarını, anlaşılamamalarını, potansiyellerinin gerisinde kalmalarını istemiyoruz.

Beşsekiz Ortaokulları'na gelen her çocuk bizim için biricik ve özeldir.

Bu yüzden Beşsekiz Okulları'nda "Koçluk Sistemi" uygulanmaktadır. Bu sistemde öğrencinin dersine giren öğretmenlerden biri onun bir yıl boyunca hem akademik hem de psiko-sosyal gelişimini takip eder.

Rehberlik servisiyle birebir iletişim içinde olan koç öğretmenlerimiz sayesinde hem öğrencinin ihtiyacına en uygun akademik ve psiko-sosyal programın uygulanmasını sağlıyoruz.

AİLELERLE İLETİŞİM
AİLELERLE İLETİŞİM

Beşsekiz Ortaokulları kalabalık bir aile gibidir. Bize emanet ettiğimiz çocuklarımızı kendi çocuklarımız gibi görüyoruz.

Emin olun ki, onlar için aynı hayalleri ve kaygıları paylaşıyoruz. Bu yüzden en büyük destekçimiz sizsiniz.

Ailelerle iletişim ve işbirliği rehberlik servisimiz için büyük önem taşımaktadır. Okulumuzda uygulanan "koçluk sistemi"nin bir önemli ayağının da veliyle iletişim ve verimli bir işbirliği içinde olmaktan geçtiğinin farkındayız.

Birebir çalışmaların yanısıra, velilere, çocuklarının içinde bulunduğu dönemi daha iyi bilmeleri ve takip etmeleri için seminerler düzenliyoruz.